SAMOLOT II

POZIOM II - ZNAM PODSTAWY

Projekt SAMOLOT II zaliczany jest do grupy projektów z poziomu drugiego. Umożliwia praktyczną realizację treści zawartych w podstawie programowej techniki na poziomie szkoły podstawowej. Wybierając ten projekt, uczniowie mają okazję samodzielnie wykonać latający model samolotu typu „gumówka” (z napędem gumowym) oraz stojak. Konstrukcja samolotu składa się z balsowych elementów, śmigła oraz gumy napędowej, a stojak wykonany jest ze sklejki oraz listwy drewnianej. Projekt SAMOLOT II wymaga precyzji.

Projekt edukacyjny SAMOLOT II pozwala uczniom wejść w fascynujący świat modelarstwa. Rozwija u dzieci koncentrację, umiejętności technicznego myślenia oraz umiejętności manualne. Pozwala rozpoznać i złapać modelarskiego bakcyla. Po wykonaniu projektu uczniowie mogą spędzić czas na beztroskiej zabawie, np. wziąć udział w zawodach klasowych. Dzięki styczności z mechanizmem gumowym samolotu, dzieci poznają podstawowe zasady działania aerodynamiki. Czas zaplanowany na realizację projektu wynosi 30 jednostek lekcyjnych. Projekt podzielony jest na 11 podprojektów.

MATERIAŁY

Dostarczamy wysokiej jakości materiały do wykonania wybranych zestawów konstrukcyjnych. Każdy zestaw zawiera różnorodne materiały, umożliwiające realizację podstawy programowej techniki. Pozwalają one na naukę materiałoznawstwa w odniesieniu do realnych materiałów konstrukcyjnych, takich jak: drewno, sklejka, tworzywa sztuczne, metal, materiały włókiennicze elektryczne i elektroniczne itd.

Elementy są spakowane w woreczki strunowe, a ich ilość i rodzaj dopasowany jest do realizowanych projektów. Zaopatrzenie uczniów w takie same zestawy materiałów oraz stały dostęp do części zapasowych zapewnia komfort pracy uczniowi i nauczycielowi. Ponadto znacznie podnosi motywację do podejmowania działań.

KARTY PRACY

Opracowanie dla ucznia składa się z kilkunastu kart pracy spakowanych w tekturowej teczce. Pierwsze karty to: strona tytułowa, regulamin pracowni technicznej, kontrakt oraz spis materiałów do realizowanego projektu. Pozostała cześć to karty technologiczne. Karty te dotyczą części składowych (tzw. podprojektów) Samolotu II oraz jego montażu.

Każdą kartę technologiczną opracowano według tego samego wzoru. Projekt karty pracy wymusza: stosowanie podstawowych procedur charakterystycznych dla działań technologicznych, przestrzeganie zasad zgodnych z podpisanym regulaminem i przepisami BHP oraz stosowanie zachowań zgodnych z podpisanym kontraktem. Dodatkowo na kartach pracy są miejsca do wystawiania ocen.

NARZĘDZIA I URZĄDZENIA

Aby wykonać wybrany zestaw konstrukcyjny i w pełni zrealizować podstawę programową techniki, szkoła powinna dysponować salą lekcyjną, zwaną Pracownią Techniczną, dostosowaną do liczby uczniów i odpowiednio wyposażoną, która umożliwi uczniom wykonywanie działań technicznych takich jak: trasowanie, przerzynanie, cięcie, piłowanie, wiercenie itd.

Powinna tworzyć namiastkę realnych stanowisk pracy, pozwalających na naukę technologii podczas obróbki rożnych materiałów za pomocą przyborów, narzędzi i urządzeń.

FILM INSTRUKTAŻOWY

Film instruktażowy SAMOLOT II obrazuje wszystkie czynności począwszy od trasowania poprzez pracę poszczególnymi narzędziami i urządzeniami, a kończąc na montażu poszczególnych elementów projektu w gotową konstrukcję. Wykorzystywać go można na każdej lekcji związanej z pracą nad projektem. Film daje możliwość wyboru i pokazu czynności technologicznej wykonywanej przez uczniów na danej lekcji, a także zatrzymania projekcji w dowolnym momencie oraz cofnięcia w wybrane miejsce.

Film instruktażowy to nowoczesne narzędzie, które sprawia, ze lekcje techniki stają się innowacyjne i ciekawe. Multimedialny przekaz zapewnia sprawne i bezpieczne prowadzenie lekcji bez względu na liczebność klas.